Vinaora Nivo Slider

Święto w Piatience

Rozmiar czcionki:

 Piatienka w Folwarkach Tylwickich

22/06/2012 wraz z wiernymi parafii Topolany, Michałowo i pielgrzymami, Burmistrz Michałowa uczestniczył w nabożeństwie oraz uroczystych obchodach święta w Piatience.

 

Historia: Piatienka koło wsi Folwarki Wielkie to jedno z ważniejszych miejsc kultu Kościoła prawosławnego na Białostocczyźnie. Cerkiew cmentarna i kaplica nad świętym źródełkiem należą do parafii w Topolanach. Historia tego sanktuarium sięga początków XVIII wieku, kiedy te tereny nawiedziła fala morowego powietrza.

 Według tradycji dzieciom pasącym bydło pod lasem w czasie epidemii ukazała się kobieta z dzieciątkiem na ręku i oznajmiła, aby pozostali przy życiu mieszkańcy wybudowali na skraju lasu kaplicę. Z opowiadania dzieci dorośli zrozumieli, że owa kobieta to Matka Boża z Dzieciątkiem. Ludzie niezwłocznie przystąpili do budowy kaplicy w miejscu objawienia. Od tego momentu nikt z mieszkańców wsi nie padł ofiarą zarazy. W wybudowanej kapliczce pojawiło się źródełko, którego woda posiadała właściwości lecznicze. Po ustąpieniu epidemii wdzięczni za ocalenie mieszkańcy wybudowali cerkiew. Według historycznych źródeł cerkiew zbudowano w 1710 r.

W 1929 r. cmentarna cerkiew w Piatence stała się ponownie znana wśród prawosławnych za sprawą cudownie odnowionej ikony Ukrzyżowanego Chrystusa. Ikona ta została przywieziona przez nauczyciela miejscowej szkoły - pana Bujko, który zamieszkał we wsi Folwarki Wielkie. Nauczyciel otrzymał ikonę od swojej matki, kiedy został powołany do wojska po wybuchu I wojny światowej. Ikona była stara i zniszczona. 23 lipca 1929 r. wydarzył się cud - zauważono, że ikona cała lśniła, a jej ramy wyglądały jak świeżo pozłocone. Komisja rządowa, powołana do zbadania odnowionej ikony, nie stwierdziła żadnej ingerencji ręki ludzkiej. Ikonę w wielotysięcznej procesji przeniesiono do cerkwi w Piatience. Tam stała się obiektem pielgrzymek.

Współczesność: Do dnia dzisiejszego Piatienka pozostała szczególnym ośrodkiem kultu Matki Bożej, do którego co roku w dziesiąty piątek po Wielkanocy przybywają rzesze wiernych. Już tradycyjnie w przeddzień święta wyrusza piesza pielgrzymka z Białegostoku, a w tym roku już po raz drugi na to święte miejsce przybyła także piesza pielgrzymka z Gródka i Michałowa. Pielgrzymi uczestniczyli wieczorem w Poświęceniu Wody i Wsienoszcznym Bdieniju. Wielu z nich pozostało również na nabożeństwach odprawianych w nocy i następnego dnia. Była procesja, święcenie grobów i odpust. Tradycyjnie były stragany ze słodyczami i wielu odwiedzających.

 na podst.:Święte miejsca i ikony. Prawosławne sanktuaria na Białostocczyźnie. Ks. Grzegorz Sosna 

 

  • DSC03542
  • DSC03561
  • DSC03659
  • DSC03682
  • DSC03702
  • DSC03736

 

 

STATYSTYKI ODWIEDZIN

Dzisiaj: 65
Wczoraj: 68
Bieżący tydzień: 133
Poprzedni tydzień: 448
Bieżący miesiąc: 1676
Poprzedni miesiąc: 1769
Ogółem: 211243

Poland 77.3%United States 14.3%Germany 1.5% 1.2%