Równo dziesięć lat temu Michałowo uzyskało prawa miejskie, 15 lat minęło od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, a 30 od pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce. Te trzy daty to wspaniała okazja, by hucznie, uroczyście i wesoło obchodzić Dni Michałowa. Nie zabrakło i poważnych debat i zabawy na Dzień Dziecka. Święto Michałowa trwało od wczesnych godzin rannych w sobotę 1 czerwca.
Podczas uroczystej sesji Rada Miejska przyjęła uchwały, dzięki którym, najbardziej potrzebujący pomocy mieszkańcy, mogą otrzymać nawet 2 tysiące zł pomocy finansowej. Radni podjęli też uchwałę odnośnie przejęcia od powiatu szkoły ponadpodstawowej oraz nadali miejskiemu parkowi imię 4 czerwca 1989 roku.
Przedstawienie i debata
Trudno byłoby wymienić wszystkie atrakcje, jakie tego dnia przygotowano dla mieszkańców. Już z samego rana wyruszył po gminie rowerowy spacer. W parku przed Urzędem Miasta instytucje i organizacje społeczne zaprezentowały swoje osiągnięcia. Odbyła się także uroczysta sesja Rady Miasta i debata, nawiązująca tematycznie do 30-lecia Okrągłego Stołu: „Co zrobiliśmy z tą wolnością?” W debacie udział wzięli Marek Nazarko, burmistrz Michałowa, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Józef Mozolewski, dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku Marek Kietliński, Jerzy Muszyński – w 1989 r. szef kampanii wyborczej Komitetu obywatelskiego oraz samorządowcy tej i poprzednich kadencji.
W paku miejskim debata odbyła się po przedstawieniu teatralnym „Droga do wolności”, przygotowanym przez młodzież szkolną.
– To, co przekażemy dla najmłodszego pokolenia, to jest najważniejsze – podkreślił w debacie Józef Mozolewski, odnosząc się do przedstawienia teatralnego, a nawiązując do wyborów 4 czerwca 1989 podkreślił, że udało się wygrać, bo był duży entuzjazm w społeczeństwie, w „Solidarności” byli wszyscy, którzy nie zgadzali się z ówczesnym systemem, a poprzez “Solidarność” mogli dotrzeć do tych, którzy zaangażowali się w wybory.
– Nas uratowała jedna sprawa – sekretarze PZPR byli przekonani, że oni te wybory wygrają i nam SB właściwie nie przeszkadzała w kampanii. A myśmy parę cudów dokonali – wspominał Jerzy Muszyński.
– Udało się, bo był entuzjazm i byli ludzie w wybory zaangażowani – dodał Marek Kietliński.
Zdaniem burmistrza Marka Nazarko 4 czerwca powinien stać się Europejskim Dniem Niepodległości, bo od tych wyborów, 4 czerwca 1989 r. w Polsce, zaczęły się zmiany w całej Europie.
Burmistrz Marek Nazarko przedstawił też na slajdach, jak się zmieniła gmina Michałowo w ciągu tych 15 lat, od kiedy Polska należy do Unii Europejskiej.
Uczestnicy debaty i zaproszeni goście, w tym radny województwa Maciej Żywno, który w 2010 r. był wojewodą podlaskim, zostali uhonorowani medalami z okazji 10-lecia Michałowa.
Pasowanie, Orły Michałowa i tort
Po debacie przewodnicząca Rady Miasta Maria Ancipiuk ogłosiła werdykt kapituły i wręczyła statuetkę Orły Michałowa przedstawicielkom Banku Spółdzielczego w Michałowie.
Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, złożona z sześciu dziewcząt i pięciu chłopców została uroczyście pasowana. Samorząd Michałowa ufundował im umundurowanie, w którym po raz pierwszy mogli się zaprezentować.
Na specjalnie ustawiony stół w parku miejskim wjechał przed 15.00 tort.
Od 15.00 w amfiteatrze nad zalewem Dzień Dziecka przygotował GOK.
A już wieczorem występ Marcina Siegieńczuka i koncert zespołu Myslowitz.