Statuetkę „Stojący w imię zasad” wręczyli dziś, 19 listopada Obywatele RP przewodniczącej Rady Miejskiej w Michałowie Marii Ancipiuk. Nagroda jest przeznaczona dla wszystkich mieszkańców Michałowa, bo tu jest dziś centrum Polski i stolica przyzwoitości.
– Przyjeżdżam do Państwa z nadzieją przyjazdu do lepszego świata. Przyjeżdżam wzruszony, przejęty tym wszystkim, coście zrobili. I z ciekawością. Przyjeżdżam do Was, o których jest napisana preambuła polskiej Konstytucji. Preambuła, która mówi o uniwersalnych wartościach – powiedział Paweł Kasprzak z Obywateli RP wręczając nagrodę. – Przyjeżdżam z ogromną wdzięcznością, ponieważ jesteście władzą publiczną, która dorosła do tego, w co ja sam wierzę, do tych wartości, które są określane w polskiej Konstytucji (…). Tak, jak w roku 80. Gdańsk stał się stolicą polskiej godności, tak dziś Michałowo jest stolicą polskiego człowieczeństwa i przyzwoitości.
– Przecież my nic nie zrobiliśmy. To jest normalny ludzki odruch, to jest człowieczeństwo, które w każdym powinno być – powiedziała wzruszona Maria Ancipiuk odbierając statuetkę. – To jest także wyróżnienie dla naszych strażaków, którzy dniami i nocami pracują. Segregują rzeczy, które otrzymujemy, wyjeżdżają w teren dowożą te rzeczy.
Przewodnicząca podziękowała również burmistrzowi Markowi Nazarko, który był inicjatorem i wspiera całą akcję pomocy. Od obywateli RP Maria Ancipuk otrzymała bukiet złożony z 15 białych róż – po jednej dla każdej/każdego radnego gminy Michałowo.
Podziemne państwo, które działa w konspiracji
W michałowskim Ratuszu zgromadzili się dziś przedstawiciele Obywateli RP, Strajku Kobiet, KOD-u i Rybnickiej Rady Kobiet, która przywiozła dary do michałowskiego punktu pomocy potrzebującym. Zanim nastąpiło wręczenie nagrody – statuetki odbyła się dyskusja. Spotkanie stało się okazją, by jeszcze raz podkreślić, jak ważne jest pomaganie drugiemu człowiekowi, znajdującemu się w potrzebie.
Marta Górczyńska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Grupy Granica opowiedziała, jak wygląda sytuacja w przygranicznych lasach, jak ciężko jest psychicznie poradzić sobie, gdy się spotka w lesie zaszczutego człowieka, przerażonego, głodnego, bosego, takiego, który musi przeżywać dramatyczną decyzję, że musi w lesie zostawić ciało własnego dziecka. Opowiedziała, jak zmienia się sytuacja, jak przeżywają ją mieszkańcy strefy objętej stanem wyjątkowym, pomagający migrantom. Ich obecny dylemat – są jedynymi, którzy mogą pomóc, ale już nie mają sił.
– Stworzyliśmy niemal podziemne państwo, które działa w konspiracji. Świat stanął na głowie, to co powinno być normalne, zeszło do podziemia. Do lasów muszą być dopuszczone profesjonalne organizacje humanitarne, które zdejmą z bark mieszkańców ciężar nieprofesjonalnego pomagania – powiedziała Marta Górczyńska.
– Musimy mówić dobitnie, głośno i przy każdej okazji o tym, co się dzieje. Tak jak stawaliśmy w obronie praworządności, musimy stawać w obronie praw człowieka – powiedziała Dorota Zerbst (KOD).
Co może samorząd? Widać w Michałowie
Podczas spotkania w Ratuszu goście podkreślali też, jak symboliczne miejsce na mapie Polski stanowi dziś Michałowo, gmina, której samorząd zdecydował o utworzeniu punktu pomocy i włączeniu się w pomoc imigrantom na granicy polsko-białoruskiej.
Zdaniem Janusza Połowczyka z Obywateli RP państwo polskie zdaje teraz egzamin z człowieczeństwa, ale w tych trudnych czasach ogromną rolę mogą spełniać samorządy, a jak dużą – widać to na przykładzie Michałowa.
– Chcemy uhonorować dziś symboliczną stolicę człowieczeństwa i przyzwoitości, jaką się staliście. Tę stolicę rozumiem jako postawę godną naśladowania – powiedział Janusz Połowczyk.
– Patrzymy na Was, bo jesteście dla nas symbolem. Jesteście takim promykiem nadziei. – dodała Marta Lempart (Ogólnopolski Strajk Kobiet).
– Państwo ratujecie przyzwoitość i honor. Strasznie się cieszę, że są w Polsce władze publiczne działające tak właśnie – wtórował Piotr Niemczyk specjalista od służb specjalnych.
– Jesteśmy trochę zadziwieni faktem, że coś co powinno być naturalne – pomoc drugiemu człowiekowi stało się symbolem czegoś tak wyjątkowego, trochę nie jesteśmy w stanie zrozumieć, czemu tak jest, ale widocznie tak jest – powiedział zastępca burmistrza Michałowa Konrad Sikora.
– Jesteśmy małym samorządem i nie zrobiliśmy nic ponad to, co trzeba. My po prostu chcemy pomagać. I robimy to z poparciem mieszkańców gminy. Dziękujemy, że nas wspieracie, że to co robimy jest dobre. Jest to dla nas bardzo potrzebne – dodała Maria Ancipiuk.
Rybnicka Rada Kobiet z darami
Przed spotkaniem w Ratuszu Przedstawiciele Obywateli RP, Strajku Kobiet, KOD-u i Rybnickiej Rady Kobiet odwiedzili punkt pomocy potrzebującym, uruchomiony w Michalowie w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej i pomogli rozładować furgonetki darów, jakie Rybnicka Rada Kobiet zgromadziła i przywiozła do Michałowa.
– Ludzie dziękują za to co, robicie, są wdzięczni i chcą pomóc. Chętnie oddadzą coś, by pomóc. Ludzie są piękni tak naprawdę! Mogę tu przyjechać jeszcze nie raz i zawsze będę miała co przywieźć – powiedziała Hanna Kustra z Rybnickiej Rady Kobiet.
Statuetkę „Stojący w imię zasad” Obywatele RP przyznali już po raz trzeci. W ubiegłym roku otrzymał ją Adam Bodnar, były Rzecznik Praw Obywatelskich, a w 2019 r. – I prezes Sn Małgorzata Gersdorf i Beata Katkowska z Gryfic (samotnie demonstrowała w obronie niezawisłości sądów).