I nie chodzi o pogodę, bo bez względu na jej kaprysy lato w CPL w Sokolu (gmina Michałowo) zapowiada się barwnie kulturowo i artystycznie. Nie zabraknie imprez plenerowych i warsztatów, spotkań kulinarnych i artystycznych, koncertów i potańcówek, propozycji dla dzieci i dla dorosłych.
Plener ceramiczny
A zaczęło się już w tym tygodniu, środę, 6 lipca od kolejnej edycji wakacyjnego pleneru ceramicznego. To spotkanie entuzjastów ceramiki, którzy pragną wspólnie tworzyć, wymieniać się wiedzą i umiejętnościami oraz eksperymentować z ceramiką potrwa do niedzieli.
Plener jest nie tylko okazją do spotkania ceramików, ale także pretekstem do prezentacji działalności CPL w Sokolu.
Spotkanie odbędzie się w dwóch etapach.
W dniach 06-10.07, przez pięć dni będziemy lepić, kręcić i wygniatać glinę, a miesiąc później spotkamy się w terminie 08-10.08 na zdobienie wypalonych prac.
Podsumowaniem pleneru będzie wystawa zrealizowanych prac we wrześniu 2022 roku.
.
Wielki Finał Białoruskiej Tradycji
Już w najbliższą sobotę, 9 lipca WIELKI FINAŁ FESTIWALU BIAŁORUSKIEJ TRADYCJI!
Fundacja Tutaka inauguruje Festiwal Białoruskiej Tradycji SONCAHRAJ.
SONCAHRAJ to spotkanie ze śpiewną tradycją Białorusinów, a także okazja do zapoznania się z różnymi elementami twórczego i kulinarnego dziedzictwa naszych przodków.
W ramach Festiwalu odbędzie się cykl warsztatów śpiewu autentycznego dla lokalnych zespołów z Białostocczyzny. W tym z roku z instruktorami techniki ludowego śpiewu spotkają się zespoły Kresovki, Kalina z Załuk i Rodzinny Zespół Triada.
Koncert zespołów folklorystycznych rozpocznie się o godz. 19.00 na głównej scenie
Zabawę zakończy tradycyjny „kupalski” korowód i potańcówka.
Występy muzyków nie będą jedyną atrakcją festiwalu. Organizatorzy przygotowali warsztaty, prezentacje i pokazy kulinarne. Strefa warsztatowo-wystawiennicza będzie działała na terenie Centrum Produktu Lokalnego w Sokolu
od godziny 13:00
– 14:00 Warsztaty robienia lalki „matanki” z Fundacją Oni – To My
– 15:00 Warsztaty malowania wzorów na tekstyliach z Mirosławem Zdrajkowskim
– 15:00 Prezentacja „Białoruski tradycyjny śpiew” z Iryną Maziuk
– 16:00 Warsztaty wyplatania krajki z Fundacją Oni – To My
– 16:00 Prezentacja tradycyjnego białoruskiego stroju z Kaciaryną Vadanosavą
– 17:00 Warsztaty śpiewu pieśni “kupalskich” z zespołem GUDA.
– 18:00 Gotowanie „kupalskiego” krupniku i opowieść o tradycyjnych potrawach związanych z Nocą Kupały od Marii Hryc.
Na terenie festiwalu będzie działać strefa gastronomiczna. Czekają nas również pokazy tradycyjnych wyrobów od Kół Gospodyń Wiejskich.
Najłatwiej dotrzeć do miejsca można transportem własnym. Parking festiwalowy będzie się znajdował na terenie boiska w Sokolu.
Organizator: Fundacja TUTAKA
Partner główny: Gmina Michałowo
Sztuka w Naturze – II edycja Festiwalu
Już w poniedziałek, 11 lipca rusza druga edycja Festiwalu Sztuka w Naturze. W bogatym programie festiwalu propozycje dla dzieci i dorosłych – warsztaty, plenery artystyczne, spotkania z pisarzami, gawędziarzami, fotografami i przyrodnikami. Festiwal odbędzie się w trzech turach. Sokole, 11-23.07 – Wasilków, 31.07 – Supraśl, 6-7.08
Zapraszamy na pierwszą odsłonę Festiwalu Sztuka w Naturze ’22.
SOBOTA, 16 lipca
Godz. 9.00 – 12.00 Puszczykowe co nieco – prezentacja różnych aktywności dla dzieci, które oferuje Leśna Szkoła Puszczyk. Warsztaty twórcze nastawione na doświadczanie natury oraz tworzenie leśnego rękodzieła. Prowadzenie: Dorota Zaniewska i Kasia Timofiejew.
Godz. 17.00 spotkanie z Martą Konek, pisarką i pszczelarką, i opowieść o tym, po co nam pszczoły oraz promocja książki “Z głową w ulach. Opowieści o pszczołach z Krajny miodem płynącej”.
Godz. 17.45 spotkanie z braćmi, Grzegorzem i Tomaszem Kłosowskim, przyrodnikami, fotografami, gawędziarzami i opowieści o mieszkańcach krainy Biebrzy, pokaz slajdów i filmu oraz promocja książki “Bracia mniejsi i więksi. Opowieści o mieszkańcach z krainy Biebrzy i nie tylko”.
Godz. 18.45 spotkanie z Ewą Zwierzyńską, reporterką i fotografem, opowieść o kulturowej tkance Podlasia, pokaz slajdów i promocja książki “Podlaska mozaika. Reportaże z raju – krainy błota i mgły”.
NIEDZIELA, 17 lipca
Godz. 7.00 spacer ornitologiczny z Adamem Zbyrytem (zbiórka przy Domu Ludowym w Sokolu).
Godz. 10.00 warsztaty pszczelarskie dla dzieci prowadzone przez Martę Konek, właścicielkę pasieki Z głową w ulach, autorkę książeczki dla dzieci “Kasia w pasiece”.
Godz. 11.00 spotkanie z Katarzyną Simonienko i opowieść o terapii lasem oraz kąpiel leśna (na kąpiel leśną obowiązują zapisy – email: k_simonienko@wp.pl, max 15 osób).
Godz. 14.00 spotkanie z Pawłem Średzińskim, ekologiem i reporterem, opowieść o Puszczy Knyszyńskiej i premiera książki “Puszcza Knyszyńska. Opowieści o lesunach, zwierzętach i królewskim lesie, a także o tajemnicach w głębi lasu skrywanych”.
Godz. 15.30 spotkanie z Adamem Zbyrytem, biologiem i przyrodnikiem, i opowieść o najbardziej polskim ptaku, bocianie białym oraz promocja książki “Bocian. Biografia nieautoryzowana”.
Godz. 16.30 spotkanie z Maciejem Cmochem, przyrodnikiem, fotografem, i opowieść o ptakach krajobrazu rolniczego oraz pokaz slajdów, i promocja książki “Ptaki za miedzą. Opowieści o mieszkańcach pól, łąk, pastwisk i wsi”.
Godz. 17.30 spotkanie z Wojciechem Koronkiewiczem, dziennikarzem, i opowieść o smakach i smaczkach Podlasia, ludziach pozytywnie zakręconych, oraz promocja książki “Podlasie zdrowo zakręcone. Podróż po krainie niezwykłych ludzi i zapomnianych smaków”.
Sponsor główny: Gmina Michałowo
Sponsor: Tent Balony
Organizator: Fundacja Zwierz Podlaski
Współorganizatorzy: Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej, wydawnictwo Paśny Buriat, Gminny Ośrodek Kultury w Michałowie, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego